Raha või rikkus?

Avaldatud 18.7.2019, rubriik Päeva sõna

Ent jumalakartus on suur tuluallikas, kui inimesele piisab sellest, mis tal on. Ei ole me ju midagi toonud maailma, nii ei suuda me ka midagi maailmast ära viia. Kui meil on aga elatist ja ihukatet, siis olgu neist meile küll. Kes tahavad aga rikastuda, need langevad kiusatusse ja lõksu, paljudesse rumalaisse ja kahjulikesse himudesse, mis vajutavad inimesed sügavale hävingusse ja hukatusse. Jah, kõige kurja juur on rahaarmastus, sest raha ihaldades on mõnedki eksinud ära usust ja on ise endale valmistanud palju valu. 1. Kiri Timoteosele 6:6−10

On aeg vaadata teises käsus mainitud kolmandat ebajumalateenistuse kategooriat. Jumal ütleb, et ei tohi muuta ebajumalaks asju „maa all“. Enamik meist ei arva enam, et seal all on kurjad vaimud või jumalad või „allmaailm“, mida karta või austada. Kuid selles, mida maapinna seest välja kaevame, on mõned väga reaalsed ohud.

Tuhanded, võib-olla miljonid on oma elu kaotanud kullapalaviku või teemantide avastamise või kaevandussõja tõttu või püüdes välja kaevata või lihvida või varastada kõige suuremat ja säravamat safiiri, rubiini või smaragdi. Miks? Need on kenad, see on küll õige. Oleme otsustanud, et need on „palju väärt“. Mida täpselt see tähendab, et nad on „palju väärt“? Kas väärt verd? Väärt elu? Väärt hinge?

Enamikul meist on lihtne näpuga näidata, sest enamik meist ei ole rikkad. Selle raamatu lugejatest vähestel on seifis hiiglaslikud teemandid või rubiinid. Tegelikult on isegi seif vaid vähestel! Kuid meil on see väike asi, mida nimetatakse rahaks. Meil on see kõikvõimas töötasu.

Kas me oleme tõesti rahul, kui meil on „elatist ja ihukatet“? Või töötame end surnuks ja jätame pere hooletusse selle nimel, et saada järgmine kõrge resolutsiooniga teler või suurim auto või väiksem telefon või arvuti? Kas küsime vanematelt rohkem raha või otsustame õppesuuna selle alusel, kui suurt raha loodame sellega „teha“?

Vihje: mitte keegi ei „tee“ raha. Rahapajas tehakse raha. Teatud metallile või spetsiaalsele paberile vajutatakse teatud muster. See on lihtsalt kood, mille me kõik oleme valinud.

Oluline on töö, mida teeme. Kas see töö aitab teisi? Kas see austab Jumalat? Kas see kasutab kõige paremini neid ande, mis on meile antud? Kas see töö annab rahulolu- ja oma tõelise olemusega kooskõlas olemise tunde?

Sest tegelikult tähendab rikkus heaolu ja terviklikkust. Tegelikult. Pane lihtsalt tähele.

Looja Jumal, Sina oled see, kes peitis maapõue ilusaid asju. Sa jätsid sama ilusaid, kuigi vähem vastupidavaid asju ka maapinnale, aasadele ja nurmedele. Mulle meeldivad need kõik. Kuid tegelikult ei ihalda ma raha, vaid tõelist rikkust. Aita mul seda edasi anda!

Jaga Facebookis