Frederick Wheeler – kõik kümme!

Avaldatud 17.4.2019, rubriik Päeva sõna

Sest igaüks, kes peab kinni kogu Seadusest, aga vääratab ühesainsas asjas, on süüdi kõige suhtes. Jaakobuse 2:10

Frederick Wheeler oli metodistliku episkopaalkiriku ringi reisiv jutlustaja. Tol ajal oli tavaline, et ühel pastoril oli mitu kogudust. Pastor käis hobusega erinevaid kogudusi külastamas ja vahepeal käisid kogudused isekeskis Jumalaga koos. See on vana traditsioon, mis sai alguse rändavate apostlitega ning veel tänapäevalgi on mõne pastori autosõidu kuluraha suurem kui palk!

Kui Wheeler oli New Hampshire’ osariigis Washingtonis iga kolme kuu tagant toimuval koosolekul ja kuulis proua Oakesi sõnu, siis lõikas see tal südamesse. Ta teadis, et seitsmenda päeva baptistid, kelle hulka proua Oakes kuulus, uskusid, et seitsmenda päeva hingamispäev on ikka veel kristlaste jaoks kohustuslik, kuid ta ei olnud neid tõsiselt võtnud. Nüüd pööras see naine tema enda sõnad tema vastu. Kas ta oli valmis pidama kõiki kümmet käsku?

Ta hakkas tõsiselt Piiblit uurima, võttis lõpuks hingamispäeva vastu ja õpetas teisi. Temast sai esimene adventusklik, kes jutlustas enne 1844. aastat hingamispäeva tähtsusest.

Kuid paljud ei tahtnud seda kuulda. Ainult vähesed võtsid tol ajal selle tõe vastu ning seda ei teinud paljud tõsimeelsed kristlased, kaasa arvatud James White, Ellen Harmon ja paljud teised. Paljud neist, eeskätt White’id, võtsid selle tõe lõpuks vastu ja hakkasid teistele sellest rääkima. Ei ole hea mõte nõustuda millegagi lihtsalt sellepärast, et keegi räägib sellest veenvalt. Me peame asja ise uurima ja just seda need esimesed teerajajad tegidki.

Jumal on kannatlik ja ootab, kuni igaüks mõistab seda tõde, mida tema hing antud ajahetkel vajab. Ka meie võime olla kannatlikud nendega, kellel on raskusi tõdedega, mida meie oleme juba tunnustanud. Pealegi, me soovime ju, et meid samamoodi koheldaks.

Eilse, tänase ja homse Jumal, ainult Sina tunned iga südant ja tead, kuidas õigesti kohut mõista. Ma näen mõne tuttava inimese juures väga ilmseid pimedaid alasid. Kuid ma ei tea, kas minul on samamoodi pimedaid alasid, mis on teiste jaoks ilmselged. Aita meil olla üksteisega sama kannatlikud nagu Sina meiega!

Jaga Facebookis