Uriah Smith – kannapööre

Avaldatud 16.5.2019, rubriik Päeva sõna

Pöörduge ja taganege kõigist oma üleastumistest, et teie süü ei saaks teile komistuseks. Heitke eneste pealt ära kõik oma üleastumised, millega te olete üle astunud, ja valmistage enestele uus süda ja uus vaim! Miks te tahate surra, Iisraeli sugu? Hesekieli 18:30, 31

Uriah Smithil oli probleeme. Ta oli alles 12-aastane, Jeesus ei tulnud 22. oktoobril, nagu ta oli uskunud, ning samal aastal oli Uriah’l jalas infektsioon, mis tähendas, et jalg tuli amputeerida!

Raske on ette kujutada niisugust muret, kui seda just ise kogenud pole. Nagu paljud enne ja pärast teda, kuni tänapäevani, loobus Uriah usust. Kui ta terveks sai, otsustas ta, et puue ei määratle tema elu ja ta läks Philips Exeteri akadeemiasse õpetajaks õppima.

Siis andis tema vanem õde Annie ema veenmisele järele ja läks Joseph Batesi kuulama. Uriah kuulis sellest kõike – unenäost, Joseph Batesi unenäost, Piibli uurimisest. Ta pidi tunnistama, et kõiges selles on midagi. Võib-olla oli ta liiga kiiresti Jumalast loobunud.

Uriah uuris Piiblit ja tegi kannapöörde. 1852. aastal otsustas ta end taas Jumalale anda ning ta ei raisanud aega. 1853. aastal ühines ta kirjastuse töötajatega. 1855. aastaks oli ta toimetaja. 1865. aastal, kui James White võttis vastu peakonverentsi presidendi ameti, võttis Smith üle kogu kirjastustöö, et James White ei oleks nii ülekoormatud. Ligi pool sajandit oli Uriah Smith ühel või teisel moel kirjastustöö peamine tugisammas.

Ka Uriah Smith ise kirjutas. Esiteks kirjutas ta ühe kõige kuulsama adventalgusaegade raamatu „Daniel and the Revelation“ („Taanieli ja Ilmutusraamat“). Uurijad lihvivad selle õpetuse üksikasju pidevalt, kuid raamat ise püsib mälestusmärgina, mis näitab Jumala juhtimist neil algusaastatel.

Uriah Smith oli ka luuletaja nagu tema õde Annie. Ingliskeelses maailmas senini lauldav laul „Oh, Brother, Be Faithful“ („Oh, vend, ole ustav“) omandab täiesti uue tähenduse, kui mõelda, et selle on kirjutanud inimene, kes tegi läbi suure pettumuse.

Mul on hea meel, et Jumal võimaldab kannapöördeid!

Ustav Jumal, Sa hoiad meist kinni ka siis, kui meie Sinust lahti laseme. Ma soovin teha kannapöördeid, kui neid on vaja, ning olla siis sama ustav nagu Uriah ja Annie Smith, järgida Sind läbi paksu ja vedela, ükskõik missugused katsumused ka vahele tuleks.

Jaga Facebookis