Tarkadega suhtlemine

Avaldatud 15.7.2019, rubriik Päeva sõna

Kes tarkadega läbi käib, saab targaks, aga kes alpidega seltsib, selle käsi käib halvasti. Õpetussõnad 13:20

Teine kategooria, mille eest Jumal meid teises käsus hoiatab, on „all maa peal“ asuvate asjade ebajumalaks tegemine. Taevaste ja maa-aluste asjade puhul peame käsu rakenduse oma ajaga kohandama. Me ei tee sõna otseses mõttes ebajumalakujusid puust või metallist (enamik meist). Me ei kummarda kurje vaime (enamik meist). Kuid selles teises kategoorias on meie maailmas komme, vähemalt rohkem „arenenud“ rahvaste hulgas, mis on just täpselt see, mille eest käsk hoiatab.

Me kummardame inimesi.

Võiks ju arvata, et oleme valgustatumad. Eriti meie kui kristlased. Aga kui paljud jälgivad haaratult tähtsate inimeste kohtuistungit või suuri spordivõistlusi? Kui paljud meist ei jätaks vahele (lisa ise riik) Iidoli või härra Filmitähe blogi või Twitteri lugemist ega teaks preili Filmidiiva garderoobi üksikasju?

See, millega su mõistus aega viidab, on sinu mõistuse jumal.

Piibli aegadel ei tuntud selliseid kuulsustest kangelasi nagu meie tänapäeval, kuid tol ajal oli kangelaste kummardamine üsna samasugune. Kui lugeda Õpetussõnadest ridade vahelt, viibisid inimesed rumalate ja kurjategijate seltskonnas lihtsalt sellepärast, et nad olid „lahedad“ ja osa sellest „lahedusest“ võis ehk kuidagimoodi jääda külge ka neile, kes nendega koos olid.

Saalomon teadis seda kindlasti. Ta valis isegi oma naised selle järgi, kellele nendega abiellumine muljet avaldaks! Ta abiellus kuningate tütardega, et need kuningad tema vastu sõdima ei tuleks. Ilmselgelt olid naised üldiselt, mitte niivõrd üks konkreetne naine (see oleks ehk tema jaoks parem olnud!), tema jaoks ebajumalaks. Ta kogus neid nagu nukke, et hoida neid klaasuksega kapis.

Kuid talle jõudis asi kohale. Mõnel meist läheb sellega aega.

„Kui sa tahad olla tark,“ ütles mees, kellele Jumal andis suurima tarkuse, mida maailm on näinud, kuid kes rikkus selle halva seltskonna ja halbade otsustega, „suhtle nendega, kes on targad.“

Kes on sinu kangelased?

Tarkuse Jumal, ma ei taha olla rumal. Ma soovin rumalatele kaasa tunda ja neid ikkagi armastada, täpselt nagu Sina, kuid ma soovin valida oma lähimad kaaslased kõige targemate hulgast, keda tean. Ma ei taha, et mind eksitaks šõude, staaride või spordikangelaste jumaldamine. Ma soovin vaadelda Sind ja Sinu rahulikke kangelasi!

Jaga Facebookis