Lea (lehm)

Avaldatud 14.8.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Laabani vanim tütar; Laabani pettuse tõttu sai Jaakobi esimeseks naiseks; sünnitas kuus poega ja ühe tütre. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Moosese 29; 30.

Mõtted tänaseks

Jaakob oli Raahelisse armunud, aga enne, kui nad said abielluda, peteti Jaakob abiellu Raaheli vanema õe Leaga. See on üks paljudest näidetest, et abieluõnne ideaalil on optimaalne võimalus eduks ühe mehe ja ühe naisega suhtes, kes armastavad teineteist ja soovivad jääda kokku, „kuni surm neid lahutab“.

Pettus, mille ohvriks Jaakob langes, oli lihtsalt vale, ning Laabani rolli kohta kogu selles loos ei saa midagi head öelda. Mil määral aitas Lea oma isal Jaakobit petta, ei ole selge. Kuid pole kahtlust, et Jaakob eelistas jätkuvalt Raahelit Leale, kes jäi oma õe kõrval alati teiseks viiuliks. „Raahel oli jumekas ja ilusa välimusega“, kuid Lea ei olnud nii kaunis. Meile on öeldud, et „Leal olid läiketa silmad“ (1. Moosese 29:17). Kuid Piiblis on selgelt väljendatud, et ka Lea armastas oma abikaasat. Meile ei räägita Raaheli tunnetest, kuigi ta oli Jaakobi lemmik.

Raahel ja Lea elasid pideva rivaalitsemise õhustikus. Esiteks väljendus see poegade arvus, keda nad suutsid oma mehele anda. Tol ajal oli kõige tähtsam viljakus ja selles suhtes oli Lea kindel võitja. Kas see oli pelgalt õnnelik juhus? Või oli sellesse segatud Jumal? Poegadele valitud nimedest ilmneb, et Lea uskus, et Jumal oli teda õnnistanud. Kui sündis esimene poeg, andis ta talle nimeks Ruuben ja ütles: „Issand on mu alandust näinud.“ (salm 32) Kahtlemata võttis Lea seda oma probleemide keskel erilise julgustusena.

Minu palve

Tänan Sind, Issand, et Sa oled alati teadlik probleemidest, millega tuleb mul silmitsi seista!

Jaga Facebookis