Mirjam (egiptuse keeles ’armastatu’)

Avaldatud 13.9.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Moosese ja Aaroni õde. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Moosese 2:1−10; 15:20, 21;

4. Moosese 12.

Mõtted tänaseks

Eelarvamus on sama vana kui maailm ning seda esineb kõigis ühiskonnakihtides. See ei olnud tundmatu ka vanal ajal. Võtame näiteks Mirjami. Ta valvas beebi Moosese järele. Ta oli lahkunud Egiptusest, kui rahvas sai tema venna juhtimisel vabaks. Sel juhul liigutas teda Jumala Vaim ning ta laulus kiituslaulu Kõigevägevama auks ja „kõik naised käisid tema järel trummidega ja ringtantsu tantsides“ (2. Moosese 15:20).

Kuid me leiame Mirjami kohta ka muid asju. Kõrbes hakkasid iisraellased oma olukorra pärast nurisema. Kahjuks mõjutas rahulolematuse viirus ka Moosese venda ja õde, Aaronit ja Mirjamit. Nad said oma venna peale kadedaks ja arvasid, et asjad läheksid palju paremini, kui Mooses oma võimu nendega rohkem jagaks. Üks nende mässumeelsuse põhjus on välja toodud. Nad tegid alandavaid märkusi selle kohta, et Mooses oli abiellunud võõramaise naisega. See „Etioopia naine“ (4. Moosese 12:1) oli tõenäoliselt Sippora, kes oli abiellunud Moosesega tema Midjanimaal viibimise ajal. Ilmselt oli ta tumedanahaline.

Õnneks on palju õnnelikke abielusid erinevast rahvusest inimeste vahel. Partnerite vahel on muid erinevusi, mis kujutavad nende suhtele suuremat ohtu kui nahavärv! Sellegipoolest jääb nahavärv põhjuseks, miks inimesi sageli diskrimineeritakse ja seda teevad isegi pereliikmed. See on täiesti vale ja nagu me sellest vahejuhtumist Mirjami elus õpime, ei taha Jumal, et keegi sellist eelarvamust esile tooks.

Minu palve

Oo kõigi inimeste Jumal, anna mulle kindlameelsust ja julgust võidelda rassilise eelarvamuse kõigi vormide vastu!

Jaga Facebookis