Tõde

Avaldatud 13.9.2019, rubriik Päeva sõna

„Sa ei tohi tunnistada oma ligimese vastu valetunnistajana!“ 2. Moosese 20:16

Mõned käsud, mida oleme uurinud, on pealt paistnud lihtsad, kuid osutusid sügavamaks, kui neid lähemalt uurisime. Sellega on teisiti. Kõik teavad, kui keeruline võib olla tõde ja ausus.

Mõned küsimused kerkivad kohe esile.

Mis on vale?

Kas vale on alati sõnad?

Kas see võib olla tegevus?

Kas see võib olla kõigest näoilme?

Kas millegi varjamine võib olla vale?

Kas alati on parim öelda täpselt seda, mida tead?

Kas on õige tõde väänata?

Kas on sobiv tõde enda kaitsmiseks väänata?

Kas on sobiv tõde teiste kaitsmiseks väänata?

Kes on mu ligimene?

Viimane on kõige lihtsam küsimus, sest keegi oli piisavalt tark küsimaks seda otse Jeesuselt ja Tema määratles meie jaoks ligimese, jutustades loo halastajast samaarlasest. Loo lõpus on huvitav pöörde. Mees küsis: „Kes on minu ligimene?“ Jeesus küsis: „Kes neist kolmest oli sinu arvates ligimene inimesele, kes oli sattunud teeröövlite kätte?“ (Luuka 10:36)

Kas see tähendas, ära küsi, kes on sinu ligimene, vaid küsi, kelle jaoks saad sa ligimene olla? Vastus: igaühe jaoks, kelle sa välja valid. See võib olla ükskõik kes, kellega sa kokku puutud (peakski olema). Samaarlane ei elanud tõenäoliselt ohvri lähedal, ilmselt ei olnud ta teda kunagi näinud ja võib-olla ei näinud ka enam kunagi. Kindlasti ei olnud ta planeerinud enda päeva sisse lisatunde ja lisaraha selle võõra aitamiseks. Juudid oleksid öelnud, et ta ei ole „lepingu poeg“. Aga tema oli see, kes lepingu järgi elas.

Seega on vastus viimasele küsimusele selge. Vaatame, kas suudame umbes nädala jooksul leida mõned võimalikud vastused ka mõnele teisele küsimusele.

Suure, kosmilise „ligimeseksolemise“ Jumal, ma soovin olla hea ligimene kõigile, keda ma kohtan. Ma soovin olla sõbralik ja armastav. Ma soovin olla ka aus, kuid mõnikord on see raske ja siin ei mõtle ma ainult kiusatust sihilikult valetada. Mõnikord ma tõesti ei tea, mis oleks õige. Palun juhi mind, kui uurin sellesse üheksandasse käsku peidetud põhiväärtusi!

Jaga Facebookis