Jooram (Issand on kõrge)

Avaldatud 13.7.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Juuda kuningas; valitses aastatel 848−841 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Kuningate 8:16−24; 2. Aja 21:5−20.

Mõtted tänaseks

Kui võrrelda põhjapoolse kuningriigi (Iisraeli) kuningaid nende ametivendadega kahe suuharu kuningriigis Juudas, siis avastame, et keskmiselt saavad Juuda kuningad Piiblis positiivsema vastukaja. Alates kuningas Jerobeam I-sest järgisid kümme suguharu oma mässulist eluviisi. Jeruusalemm ei olnud enam nende religioosse elu keskpunktis, vaid nüüd pühendusid nad kahele pühamule − üks oli Peetelis ja teine Daanis −, kus kummardati kuldvasikaid. Nende aegade ajalugu lugedes kuuleme korduvalt paganlike jumalate, Ašera ja Baali nimesid. Kuid kahjuks ei toimunud see ainult põhjapoolses kuningriigis, vaid Iisraeli ja Juuda vahel oli märkimisväärselt palju ristsaastumist. Seda avastame kuningas Joorami valitsusajal (mitte segamini ajada samanimelise Iisraeli kuningaga, kes elas peaaegu samal ajal).

Juuda Jooram oli abielus naisega, kes oli kurikuulsa Eelija aja kuninga, Ahabi sugulane. 1. Kuningate raamatu 8. peatükis mainitakse selgesõnaliselt, et Jooram läks eksiteele, kuna „temal oli naiseks Ahabi tütar“ (salm 18). See on ilmekas näide, kuidas abikaasad võivad teineteist mõjutada. Partneritel on teineteise suhtes suur vastutus, mitte ainult argiasjades, vaid ka vaimulikus vallas. Nad saavad üksteist toetada ja koos tugevdada oma suhet Jumalaga või tõmmata teineteist Jumalast eemale ja koos kogeda pidevat vaimulikku mandumist.

Minu palve

Armastav Jumal, aita mul alati mõista, et mul on suur vaimulik vastutus partneri ja teiste lähedaste eest!

Jaga Facebookis