Baana (tähendus teadmata)

Avaldatud 13.2.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Üks kahest mehest, kes tapsid Iisboseti; tõi Iisboseti pea kuningas Taavetile ja lootis tasu saada. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Saamueli 4:2−12.

Mõtted tänaseks

Baana ja tema vend Reekab, kes olid pärit Kaanani linnast Beerotist, on mehed, keda võime nimetada oportunistideks. Nad teadsid, et Sauli noorem poeg Iisboset oli Taaveti vihavaenlane. Seepärast tundus loogiline oletada, et nad teeksid Iisboseti tapmisega Taavetile suure teene. Oma „julge“ teo tõendiks otsustasid nad Taavetile viia Iisboseti pea. Nad olid kindlad, et Taavet annab selle eest neile helde tasu.

Kuid see oli tõsine valearvestus. Taavet võis küll olla ebatäiuslik, kuid mitmes mõttes oli ta ka põhimõtetega mees. Tõsi on, et neil päevil oli sageli rohkem julmust, kui me meie ajas ja kultuuris kogeme (kuigi ikkagi on seda rohkem kui küll), kuid Baana ja tema venna juures ei ole näha kübetki idealismi. Nende ainus mure oli tasu, mida nad lootsid saada. Ent Taavet reageeris täiesti erinevalt sellest, mida nad olid oodanud.

Kuritegelikus maailmas näeme, et sageli on materiaalne kasu kõige olulisem. Kuid märkame ka palju peenemaid oportunismi juhtumeid, kus inimesed on mures üksnes sellepärast, kuidas konkreetne teguviis neile endale kasu toob. See on tõelise kristlase suhtumisega täielikus kontrastis. Jeesuse järelkäija hoiab alati kinni ideaalist hoolitseda teiste heaolu eest.

Minu palve

Armas Jumal, andesta mulle iga oportunismi kübeke ja aita mul olla põhimõtetega inimene, kes teeb enda prioriteediks teiste jaoks olemas olla!

Jaga Facebookis