Kogu maailma

Avaldatud 11.5.2019, rubriik Päeva sõna

Tema [Jeesus] aga ütles neile: „Ei ole teie osa teada aegu ja tunde, mis Isa on iseenese meelevallaga seadnud, vaid te saate väe Pühalt Vaimult, kes tuleb teie üle, ja te peate olema minu tunnistajad Jeruusalemmas ja kogu Juuda- ja Samaariamaal ning ilmamaa äärteni.“ Apostlite teod 1:7, 8

1870ndatel reisis Ellen White koos abikaasaga kogu riigis ringi, külastas kogudusi, konverentse ja telgikoosolekuid ning kirjutas pidevalt. Kiusatus on mõelda, mida ta oleks suutnud teha siis, kui ta ei oleks haige ja nõrk olnud! Kui ta õppis elama Jumala tervisepõhimõtete järgi, siis tema tervis muidugi paranes, kuid ta ei olnud kunagi täiesti tugev. Ja seesama tema nõrkuse fakt muudab veelgi selgemaks, et kõik, mida ta tegi, tegi ta Issanda jõus.

1880ndatel pärast seda, kui ta oli kaotanud abikaasa ja pidi üksi jätkama (kuigi ta polnud kunagi üksi), võttis ta laiemalt ette ja hakkas tegema külaskäike ookeani taha. Mõnda aega elas ta Šveitsis Baselis ning reisis ringi Euroopa riikides, kus juba oli misjonitöö toimumas. 1887. aastal külastas ta esimest Euroopa laagrikoosolekut Norras Mossis.

Ameerikasse naasnult jätkas ta kirjutamist ja õpetamist. Seejärel läks ta koos nüüdseks täiskasvanud poja Willie’ga Austraaliasse. Praeguseks on adventistide tunnuseks tervishoiutöö ja haridus ning Ellen White oli see, kes soovitas Austraaliasse kooli ehitada.

1892. aasta augustis avati Australaasia piiblikool. Avamisel kõnelenud Ellen White tegi avalduse, mis näis vastrajatud kogudusele võimatuna: „Sama töö, mis on tehtud kodusel põllul, tuleb teha Austraalias, Uus-Meremaal, Aafrikas, Indias, Hiinas ja ookeanisaartel.“

(Mida arvaks ta nüüd, kui ta meid tänapäeval näeks?)

Vanemaks saades ei võtnud Ellen White väga hoogu maha. Ta aitas rajada veel koole ning jätkas reisimist, kõnelemist ja kirjutamist ning soovitas koguduse peakorteri kolida Battle Creekist kuhugi idarannikule.

Ta aitas koguduse eest hoolt kanda selle esimese suurema konflikti ajal 1888. aastal. Seda kriisi vaatame lähemalt hiljem.

Sajand vahetus. Ellen White suutis vaevu uskuda, et elame ikka veel selles vanas maailmas, aga sel ajal, kui ta siin oli, kavatses ta oma Issanda heaks töötada.

Kannatlik Jumal, kes Sa ei soovi, et keegi hukkuks, me ootame ikka veel! Ma ei mõista viivitust, kuid ma usaldan Sind. Aita ka mul ootamise ajal töötada, valvata ja palvetada!

Jaga Facebookis