Dr Kate Lindsay, õenduse eestvedaja

Avaldatud 22.5.2019, rubriik Päeva sõna

Jeesus aga ütles neile otsa vaadates: „Inimeste käes on see võimatu, kõik on aga võimalik Jumala käes.“ Matteuse 19:26

Kate vaatas üle kreekakeelsed leheküljed, mille ta äsja oli tõlkinud. Jah, see oli tema parim töö. Ta andis lehed kortsus kulmuga kreeka keele professorile. Ta vaatas need üle ja muutus veelgi mornimaks. Ta esitas Kate’ile veel kreeka keele küsimusi, ikka veel ja veel, kuni läks liiga pimedaks, et midagi näha. Vastumeelselt pidi ta lubama Kate’i meditsiinikooli. Kuid ta ei olnud ainus naine. 1876. aastal hääletas ülikoolivalitsus, et mees- ja naisüliõpilaste koosõpetamine Michigani ülikoolis on väljakujunenud tõsiasi.

Dr Lindsay lõpetas 1875. aastal oma kursuse parimate hulgas. Kohe asus ta Ühendriikide õendusmaailma muutma. Kõigepealt ühines ta Battle Creeki sanatooriumi personaliga. Seejärel hakkas ta tegema kihutustööd sanatooriumi enda õenduskooli rajamiseks. Viimaks sai see teoks, aga kui aega või raha oli vähe, eelistati õendusõpilastele pidevalt kasvavat patsientide nimekirja.

Dr Lindsay tungis edasi. Ta nõudis, et õpilased tema tundidest ei puuduks. Ta pidas muidugi loenguid anatoomiast ja füsioloogiast, kuid samuti ka sellest, et õdedel on vaja kaastundlikku südant, sest nagu Battle Creeki sanatooriumis ja tegelikult seitsmenda päeva adventkoguduses tervikuna usuti, et haige inimene ei ole lihtsalt haige, vaid katki läinud inimene, kes tuleb uuesti terveks teha ning see hõlmab ka südant ja hinge, mitte üksnes keha.

Mõistagi oli ta ka keha suhtes üsna range. Ta küsitles tulevasi õpilasi oma kabinetis ja kuigi ta ei teinud asja nii piinarikkaks nagu kreeka keele professor temaga, ei hoidnud ta sõnadega kokku. Ta kontrollis nende stipendiumi, otsusekindlust, ettevalmistust, meelsust. Seejärel ütles: „Ja et järgmine kord, kui ma sind näen, oleks see korsett kadunud!“

Dr Lindsay propageeris tervislikku toitumist, looduslikke ravivahendeid, värsket õhku ja vett. Ta oli viljakas kirjanik, rajas õdede seltsi ja kohtus sageli meditsiiniühinguga. Ta käis tõepoolest ära Palestiinas ja ka paljudes teistes riikides (kuigi mitte väikese endatehtud vankriga). Dr Lindsayst jäi maha riik, kus õeamet oli tõesti elukutse ning seda tänu tema ja teiste pühendunud naiste väsimatutele pingutustele.

Kaastunde Jumal, Sina puudutasid pidalitõbiseid ja palavikus laupasid. Sa ütlesid: „Mine, ja ära tee enam pattu.“ Sinust jäid maha terved külad, kus polnud ühtki haiget. Sina annad puhta vee, värske õhu, puu- ja aedviljad ning rahu ja rõõmu, mis muudavad tervise võimalikuks. Ükskõik kas ma tegutsen tervisevaldkonnas või mitte, aita mul teha koostööd iseenda ja teiste tervise nimel.

Jaga Facebookis