Igakülgne tervis

Avaldatud 10.5.2019, rubriik Päeva sõna

Armas, soovin sulle, et sul läheks igati hästi ja sa oleksid terve, nõnda nagu läheb hästi su hingel. 3. Johannese 1:2

1860. aastal muutus eriti põletavaks küsimus, kas saada organiseeritud koguduseks või mitte. Kolm aastat uurisid inimesed Piiblit, palvetasid, väitlesid, olid lahkarvamusel ja püüdsid üksmeelele jõuda. James ja Ellen White arvasid mõlemad, et organisatsioon on vajalik. Kahekümne aastaga oli juba mitu tuhat adventuskliku ka seitsmenda päeva hingamispäeva vastu võtnud. Kuidas saaks nii paljud olla ühtsed, kui puudub mingi keskne organisatsioon?

Lahkarvamusel olijatel olid õigustatud mured. Nad kartsid muutuda üheks järjekordseks tohutu suureks üksuseks, millel on hulganisti reegleid ja regulatsioone ning võim öelda, kes on „sees“ ja kes „väljas“. Neid muresid võeti tõsiselt ja langetati otsus, et ei kirjutata konkreetset usutunnistust, mille alusel liikmeid testida. Neil oli juba ohtralt kogemusi muutumisest teadmiste suurenemisel ning nad soovisid jätta ka koguduse tulevikku selle jaoks ruumi. Adventistide „mitteusutunnustuslike uskumustega“ tegeleme lähemalt neljandas kvartalis, aga siinkohal üks hea näide.

Esimeste aastate jooksul olid paljud mõistnud Kristuse otsese tuleku tõde, seitsmenda päeva hingamispäeva ja isegi uurimiskohut. Kuid mitte keegi peale Joseph Batesi ei pidanud terviseteemat eriti oluliseks.

1863. aasta juunis, üsna pea pärast seitsmenda päeva adventistide peakonverentsi moodustamist, sai Ellen White pika ja kuulsa tervisenägemuse. Talle selgitati, et kui inimene soovib omada mõtteselgust Jumala Sõna mõistmiseks ja energiat selle ellurakendamiseks, tuleb keha eest hästi hoolitseda. See nägemus kätkes paljusid asju, mis Ellen White’ile tegelikult ei meeldinud. Ta armastas sealiha ja mereande ning mõte ainult täisteratoodete söömisest oli talle raske. Kuid ta oli juba kaua praktiseerinud oma soovide tagasitõrjumist ja Jumala tahtele alistumist, nii et ta rääkis sellest, mida oli teada saanud ning sundis ennast kolm nädalat üksnes pruuni saia sööma, kuni ta sellega harjus ja see talle meeldima hakkas.

Järgmisel aastal sai Battle Creekis alguse Lääne Tervisereformiinstituut. Hiljem sai sellest kuulus Battle Creeki sanatoorium, kus päästeti arvutult elusid ning mis rajas teed ülemaailmseks tervisetööks, mille poolest on adventkogudus praegu kõige enam tuntud.

Püha Vaim, ma soovin, et minu ihu oleks Sinu tempel! Ma tean, et on asju, mida võiksin paremaks muuta, ükskõik kas need on söömisharjumused või rõõmsa ja armastava mõtteviisi harjumus. Aita mind olla Sinus terviklik ja igakülgselt arenenud!

Jaga Facebookis