Johannes (nime Joohanan kreekakeelne vorm; ’Issand on armuline’)

Avaldatud 2.7.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Jeesuse jünger. Talle viidatakse kui „jüngrile, keda Jeesus armastas“ (Johannese 13:23). Tahad rohkem teada? Loe: Matteuse 4:18−25; Johannese 19:25−27; 21:1−25.

Mõtted tänaseks

Piibli andmete ja varakristlike allikate kohaselt surid kõik kaksteist apostlit märtritena, välja arvatud Johannes. See ei tähenda mingil väänatud kujutluslikul kombel, nagu olnuks tema elu kerge. Keiser Domitianuse valitsemise ajal pagendati ta väiksele Kreeka saarele Patmosele, kus ta sai nägemused, mis on Ilmutusraamatu aluseks. Meil on tugevaid vihjeid, et kui tagakiusamisperiood lõppes, sai ta vabaks ning veetis elu ülejäänud päevad Efesose linna lähedal (tänapäeva Türgi rannikul). Usaldusväärse traditsiooni kohaselt suri ta Efesoses ja maeti sinna. Vähem usaldusvääne traditsioon räägib, et ka Jeesuse ema Maarja oli oma elu lõpuaastatel Efesoses. Enamik Efesose turiste külastab väikest kabelit, mis seisab selle koha peal, kus olevat Maarja maja olnud.

Enne kui selle traditsiooni täieliku kahtluse alla seame, peaksime meenutama, et Issand käskis Johannesel oma ema Maarja eest hoolitseda. Kui Jeesus rippus ristil, osutas Ta Maarjale ja ütles Johannesele: „See on sinu ema.“ Kahtlemata üritas Johannes teha seda, mida Jeesus temalt ootas. Võib-olla on see üks põhjustest, miks Jumal andis Johannesele nii pika elu. Arvestades seda, mida oma armastava taevase Isa kohta teame, võib see vägagi võimalik olla.

Minu palve

Tänan Sind, oo Jumal, Sinu hoolitsuse eest, mida ma pidevalt kogen!

Jaga Facebookis