Tartu adventkogudus tähistab oma 100. sünnipäeva

Avaldatud 21.5.2004, autor Lauri Beekmann

Kahel järjestikusel nädalavahetusel alates 21. maist tähistab Lillemäel asuv Tartu adventkogudus oma 100. aastapäeva.

Esimesed veerand sajandit käis adventkogudus Tartus mööda erinevaid kooskäimisekohti. Oma kirik ehitati aastaks 1929 Lillemäele. II maailmasõja ajal kui Tartut pommitati, hävines peaaegu terve Lille tänav. Adventkirikut aitasid leekide käest päästa lisaks koguduseliikmetele ka punaväelased.

„Kogudus, kelle vanust mõõdetakse sajandi mõõtes, omab soliidset ajaloolist pagasit,“ arvas Tartu adventkoguduse pastor Tõnu Jugar. „Tänane kogudus võlgneb väga palju endiste põlvkondade usule, lootusele, armastusele ja nende tegudele. Me ei oleks täna need, kes oleme, kui meil ei oleks olnud just selliseid eelkäijaid,“ lisas pastor Jugar.

Suurel määral koguduseliikmete endi poolt ülesehitatud kirik võeti 1963. aastal nõukogude võimu poolt ära. Järgnevad 30 aastat käis kogudus koos Sõbra tänava õigeusu kiriku keldrisaalis. „1991. aasta kevadel pikkade läbirääkimiste, paljude kirjade ning muutuva poliitilise situatsiooni tulemusena sai kogudus oma armsa kirikumaja, mis kahjuks oli väga halvas, lagastatud ning osaliselt ümber ehitatud olukorras, tagasi,“ meenutab pastor Jugar.

Peale remonti ja ka juurdeehitust toimus avajumalateenistus Lille tänava kirikus 1993. aastal.

Üheks kirikuremondi toetajaks oli pastor Everett Cumbo USA-st, kes 90-ndate aastate alguses pidas Tartus ka evangeelseid koosolekusarju. 21. ja 22. juunil on pastor Cumbo sünnipäeva kogudusel taas külas ning jutlustab aastapäeva esimesel nädalavahetusel.

Aastapäeva teisel nädalavahetusel jutlustavad Seitsmenda Päeva Adventistide koguduse Balti Uniooni president pastor Valdis Zilgavlis ning 50-ndatel aastatel koguduses pastorina teeninud pastor emeeritus Voldemar Viirsalu. Muusikaga teenivad Tallinna adventkoguduse kammerkoor Ootus, Tartu koguduse noorteansambel ning noormeeste ansambel „Ta tuleb tagasi“ ehk lühidalt tuntud TTT.
Jaga Facebookis
Veel samalt autorilt
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat