Leedu: Adventkirik taotleb tunnustust

Avaldatud 6.6.2003, allikas Adventist News Network

Adventkirik registreeriti Leedus esmakordselt 1926. aastal, 76 aastat tagasi, kuid siiani püüdleb Leedu adventkirik ametliku tunnustuse poole Leedu parlamendis. Riigipoolne otsus laiendab adventkogudusele kirikute õigused ja kinnitab selle koha ühiskonnas. Leedu adventkiriku sekretäri Bertold Hibneri sõnul võib otsus tulla selle aasta lõpus või järgmise alguses.
Riigipoolne tunnustus tähendab, et kirik võib ühiskonnas laiapinnaliselt kaasa lüüa, võib pakkuda religioosseid tunde avalikes koolides (see võimalus on teistel parlamendi tasandil tunnustatud kogudustel).
“Peamine legaalne erinevus praeguse ja tulevase vahel on õigus koolis religiooniõpetust õpetada, kuid on veel väiksemaid erinevusi selles, kuidas ühiskond suhtub tunnustatud kogudustesse,” ütles Hibner.
Leedu parlament on tunnustanud juba baptisti kiriku kui mittetraditsionaalse kiriku riigis (st see kogudus ei ole riigis tegutsenud nii kaua kui traditsionaalsed). Kuigi kõigil kogudustel on juurdepääs televisiooni- ja raadiosaadetele, on tunnustatud kirikutel kergem oma saateid eetrisse lasta.
Praeguse seaduse kohaselt peab kogudus tõestama, et ta on riigis tegutsenud enam kui 25 aastat (uue, veel mitte kehtiva seaduse kohaselt 50 aastat) ja et tal on märkimisväärne liikmeskond ning on ühiskonna eluolu parandamisse oma panuse andnud. Adventkirik täidab kõik need tingimused.
Hibneri sõnul toob valitsuse tunnustamine kaasa ühiskonna hoiaku muutumise kiriku suhtes. See aitab lahendada ka maa omamise probleemid ning annab õiguse õpetada munitsipaalkoolides.
Hibneri sõnul on Leedu adventkirikus praegu moodustamisel Leedu ADRA osakond, mis tõestaks ühiskonnale, et kirik on tahtlik selle elus osalema ja olusid parandama.
“Me töötame selle nimel, et inimeste arvamus adventkiriku suhtes muutuks,” ütles Hibner. “Enamus Leedu inimesi ei tea, kes on adventistid. Me oleme tahtlikud neile endid tutvustama, et me oleme kristlased, kel on teiste kristlike kirikutega nii mõndagi ühist, ja et me soovime oma riigis head teha.”
Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat